صفحه اصلی
جستجو پیشرفته
لطفا منتظر بمانید...
سازمانها و نهادها
گروه های خبری
تولید، اکران و پخش
آرشیو اخبار

پنتاگون: شراکت ایران و روسیه موازنه قدرت در خاورمیانه را تغییر می‌دهد

مقام‌های پنتاگون از اثرات گسترش شراکت نظامی ایران و روسیه روی موازنه قدرت در منطقه غرب آسیا ابراز نگرانی کرده‌اند.

مقام‌های وزارت دفاع آمریکا در گفت‌وگویی با پایگاه «المانیتور» از تبعات تشدید شراکت ایران و روسیه برای موازنه قدرت در منطقه غرب آسیا ابراز نگرانی کرده‌اند.
پایگاه المانیتور می‌نویسد: «مقام‌های آمریکایی می‌گویند حمله روسیه به اوکراین فرصتی برای تقویت مهارتهای پهپادی و همچنین توسعه بالقوه جایگاه نائبانش در سوریه در اختیار ایران قرار داده است.»
مطابق این تحلیل، در حالی که یک سال از جنگ روسیه در اوکراین می‌گذرد مقام‌های آمریکایی نگرانند که شراکت نظامی میان ایران و روسیه ممکن است به یک هماهنگی راهبردی ارتقا یافته و تبعات خطرناکی برای خاورمیانه در پی داشته باشد.
برخی از تحلیلگران گفته‌اند برنامه‌های ایران برای دریافت حدود 25 جنگنده سوخو-35 از روسیه و همچنین سامانه‌های پدافند موشکی اس-400 می‌تواند بازدارندگی نظامی آمریکا و اسرائیل علیه برنامه هسته‌ای ایران را دچار پیچیدگی کند.
یک مقام ارشد پنتاگون که مسئولیتی در زمینه نیروهای آمریکایی در منطقه دارد به شرط عدم افشای نام به خبرنگاران گفته که پیش‌بینی استقرار جنگنده‌های اف-35 یا اف-22 در خاورمیانه برای مهار سوخو-35‌های احتمالی ایران را نمی‌کند.
مقام‌های پنتاگون همچنین اذعان کرده‌اند که اضافه شدن فناوری‌های روسیه به مجموعه گسترده پهپادهای شاهد ایران باعث افزایش خطرات این پهپادهای برای نظامیان آمریکایی در منطقه خواهد شد.
یک ژنرال آمریکایی گفته مسئله‌ای که نگران‌کننده‌تر است احتمال هماهنگی‌های سطح بالا میان روسیه و ایران در زمینه راهبردهای منطقه‌ای به ویژه در سوریه است.
حدود ده روز پیش هم فرمانده نیروی هوایی سازمان تروریستی سنت‌کام «الکسوس گرینکویچ» گفته بود که انتظار دارد همکاری‌های میان ایران و روسیه در سوریه افزایش پیدا کند.
این فرمانده سنت‌کام که روز 24 بهمن در «انجمن نیروهای هوا-فضای آمریکا» صحبت می‌کرد اضافه کرد پنتاگون انتظار دارد روسیه و ایران همکاری‌های نظامی-فنی را ادامه داده و همکاری‌ها در سوریه را افزایش دهند.
او با اشاره به همکاری‌های نظامی-فنی میان ایران و روسیه گفت: «به نظر من ادامه پیدا خواهد کرد.» گرینکویچ در ادامه مدعی شد این همکاری برای کل منطقه تبعات خواهد داشت. 
وی گفت: «البته این موضوع برای سوریه هم تبعات خواهد داشت. درآنجا هم روس‌ها و هم ایرانی‌ها در تلاش هستند جایگاهشان را مستحکم کنند.»

 

منبع: فارس

شناسنامه


کدخبر: ۲۶۳۳۶۲
تاریخ: ۱۴۰۱/۱۲/۱۷     ساعت: ۱۳ : ۳۱
امتیاز به این خبر:
  • 0
سرویس: سیاسی       زیرسرویس: سیاسی
انتشار:
تماس با ما


نام :*
ایمیل:
متن پیام :*
ارسال
نظرات


استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع است.
  • ۱۴۰۲ چهارشنبه ۲ فروردين
  • ٢٩ شعبان ١٤٤٤
  • Mar 22 2023