صفحه اصلی
جستجو پیشرفته
لطفا منتظر بمانید...
سازمانها و نهادها
گروه های خبری
تولید، اکران و پخش
آرشیو اخبار

جایزه یک میلیونی نهضت سوادآموزی؛ اگر با سواد شوید، پاداش می‌دهیم

رئیس سازمان نهضت سوادآموزی گفت: هر کس که بی‌سواد است و خود خوانده مدرک بگیرد یک میلیون پاداش خواهد گرفت.

علیرضا عبدی رئیس سازمان نهضت سوادآموزی در حاشیه رونمایی از فراخوان رهیافت‌های نوین سوادآموزی در زیست بوم جدید گفت: به منظور تعمیق یادگیری کلاس‌هایی را با عنوان کلاس‌های تلفیقی برگزار کردیم. امیدواریم با طرح‌هایی که در پیش رو داریم در مسیر تعمیق سواد آموزی موفق باشیم و در عین حال مسیر را پیش ببریم که تعداد بیشتری از بازماندگان از تحصیل سواد را فرا بگیرند.

او با بیان اینکه تاکنون 150 هزار نفر در سال جاری در بازه 10 تا 49 سال به میزان افراد باسواد اضافه شده‌اند؛ افزود: به‌تدریج آزمون‌ها در حال برگزاری است تا این رقم افزایش یابد. برخی از آنان تا سوم ابتدایی و برخی دیگر از آن‌ها تا پایه ششم تحصیل کردند. ما بر مبنای عددی که سازمان آمار دارد یک میلیون 707 هزار نفر بی سواد مطلق داریم دو میلیون و 50 هزار نفر نوسواد داریم. فکر می‌کنم که اگر همین جریان سوادآموزی را با سرعت و شتاب بهتری ادامه دهیم در کنار آن هم وضع تعمیق سواد را پیش ببریم با رصد و پایش دقیق به عدد واقعی بیسوادی نزدیک‌تر خواهیم شد زیرا عددهای قبلی بر مبنای خود اظهاری بوده است و با طرح‌های جدید رقم بی سوادی مطلق کیفی‌تر خواهد شد.

رئیس سازمان نهضت سوادآموزی گفت: همچنین در تلاشیم تا با همکاری نهادهای دیگر سواد قرآن پایه را تعریف کنیم؛ در کشور افرادی را داریم که در مسیر آموزش قرآن سواد یاد گرفتند. بسیار راحت می‌توانند بنویسند و بخوانند اما از طریق سیستم رسمی نظام آموزشی کشور با سواد نشدند. در تلاش هستیم که برای این افراد هم آزمون‌هایی برگزار کنیم تا مدرک پایان دوره ابتدایی برای آنها نیز صادر شود تا آن‌ها هم جز باسوادان کشور محسوب شوند.

عبدی با بیان اینکه در تلاش هستیم تا پایان دولت تعداد باسوادان 10 تا 49 سال عدد قابل دفاعی باشد، گفت: فکر می‌کنم در دو سال آینده اگر همکاری‌های خوب صورت بگیرد ما عدد 97 را تا 98.5 درصد که عدد خوبی در دنیاست برسانیم. همچنین 15 درصد از ظرفیت‌های خود را به آموزش افراد بی‌سواد 49 سال به بالا اختصاص دادیم تا آن‌ها که خودشان مایلند اگر مراجعه کنند اقدامات آموزشی را برای آن‌ها هم در نظر بگیریم. در تلاشیم تا این مسیر و این طرح را تا افراد 60 سال هم برسانیم و این نیازمند تأیید شورای عالی انقلاب فرهنگی است.

او با بیان اینکه مسائلی همچون کرونا عدد بی سوادان را افزایش داده است گفت: نزدیک به 200 هزار نفر در دو سال کرونا از مسیر تحصیل جا مانده یا نتوانستند یا نخواستند در این مدت به مدارس بروند یا از ابتلاء به کرونا ترسیدند یا به دلیل مشکلات اقتصادی ناشی از شیوع کرونا قادر به ادامه تحصیل نشدند قسمتی از این افراد که زیر 10 سال هستند توسط اقدام خوب معاونت ابتدایی آموزش و پرورش با اجرا شدن طرح شهید محمودوند تحت رصد قرار گرفته و به تحصیل بازگشتند ما هم برای بازگشت به تحصیل افراد بالای 10 سال با طرح سواد دات آی آر اجرایی کردیم.

رئیس سازمان نهضت سوادآموزی گفت: کسانی که به آموزش افراد بی‌سواد کمک کنند مبالغی را تحت عنوان حقوق، مزایا و پاداش از سازمان نهضت سوادآموزی دریافت می‌کنند اما هر کس که بی سواد است و خود خوانده مدرک بگیرد یک میلیون پاداش خواهد گرفت.

 

منبع: ایسنا

شناسنامه


کدخبر: ۲۶۳۳۴۴
تاریخ: ۱۴۰۱/۱۲/۱     ساعت: ۱۲ : ۱۶
امتیاز به این خبر:
  • 0
سرویس: خبر ویژه       زیرسرویس: خبر ویژه
انتشار:
تماس با ما


نام :*
ایمیل:
متن پیام :*
ارسال
نظرات


استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع است.
  • ۱۴۰۲ پنج شنبه ۳ فروردين
  • ١ رمضان ١٤٤٤
  • Mar 23 2023