صفحه اصلی
جستجو پیشرفته
لطفا منتظر بمانید...
سازمانها و نهادها
گروه های خبری
تولید، اکران و پخش
آرشیو اخبار

رصد سیارک عجیبی که طول آن ۳ برابر عرض آن است

ناسا به تازگی یک سیارک عجیب و غریب را رصد کرده است که طول آن سه برابر عرض آن است.

به نقل از دیجیتال‌ترندز، سیارک‌ها اغلب ظاهری تقریبا کروی دارند، اما برخی از آن‌ها در اشکال و اندازه‌های عجیب و غریبی ظاهر می‌شوند. از سیارک ریوگو(Ryugu) که ظاهری شبیه به فرفره دارد گرفته تا سیارک کلئوپاترا که شبیه به یک استخوان است. این تکه‌های سنگی که به دور خورشید می‌چرخند می‌توانند از یک متر تا به اندازه سیارات کوتوله عرض داشته باشند.

اکنون مورد جدیدی به این مجموعه‌ی عجیب اضافه شده است و ناسا به تازگی خبر از رصد سیارکی داده است که طول آن سه برابر عرض آن است.

لنس بنر(Lance Benner)، دانشمند اصلی آزمایشگاه پیشرانش جت ناسا که به هدایت این رصدها کمک کرد، در بیانیه‌ای گفت: در میان 1040 جرم نزدیک به زمین که توسط رادار سیاره‌ای تا به امروز مشاهده شده، این یکی از بلندترین اجرامی است که دیده‌ایم.

این سیارک که در سال 2011 کشف شد با عنوان «2011 AG5» شناخته می‌شود. «2011 AG5» در روز سوم فوریه به زمین نزدیک شد و به اخترشناسان این فرصت را داد تا از نزدیک نگاهی به آن بیاندازند. اگرچه هیچ خطری از سوی این سیارک سیاره ما را تهدید نمی‌کند، اما از آنجا که از فاصله 1.1 میلیون مایلی گذشت، به اندازه کافی نزدیک بود که بتوان با استفاده از رادار آن را مشاهده کرد.

رصدها نشان دادند که این سیارک دراز و نازک و به اندازه ساختمان امپایراستیت است و 1600 فوت(487 متر) طول و 500 فوت(152 متر) عرض دارد. به چشم انسان، این سیارک رنگ سیاه زغالی دارد.

مشاهدات همچنین به اصلاح مدار این سیارک کمک کرد. اطلاعات در مورد مدار سیارک توسط مرکز مطالعات اجرام نزدیک به زمین ناسا(CNEOS) که گروهی هستند که سیارک‌هایی را که ممکن است به زمین نزدیک شوند را ردیابی می‌کنند، استفاده می‌شود. این سیارک هر 621 روز یک بار به دور خورشید می‌چرخد و تا سال 2040 دیگر از زمین بازدید نخواهد کرد، اما زمانی که این کار را انجام دهد نزدیک‌تر از قبل خواهد بود اگرچه هنوز آن قدر نزدیک نیست که خطری ایجاد کند، اما مرکز مطالعات اجرام نزدیک به زمین ناسا آن را زیر نظر خواهد گرفت.

 

 

منبع: ایسنا

شناسنامه


کدخبر: ۲۶۳۳۵۱
تاریخ: ۱۴۰۱/۱۲/۱     ساعت: ۱۳ : ۲۹
امتیاز به این خبر:
  • 0
سرویس: خبر ویژه       زیرسرویس: خبر ویژه
انتشار:
تماس با ما


نام :*
ایمیل:
متن پیام :*
ارسال
نظرات


استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع است.
  • ۱۴۰۲ چهارشنبه ۲ فروردين
  • ٢٩ شعبان ١٤٤٤
  • Mar 22 2023